Projekt Warszawa wspiera akcję „Czysty Bałtyk”

Wiceprezes Projektu Warszawa Piotr Gacek i czołowy siatkarz zespołu, dwukrotny mistrz świata Piotr Nowakowski, zostali ambasadorami akcji „Czysty Bałtyk”. W ostatni weekend sierpnia byli gośćmi miasteczka edukacyjno-ekologicznego przy molo w Gdańsku-Brzeźnie, gdzie przeprowadzili m.in. trening siatkarski dla uczestniczących w akcji influencerów i twórców internetowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego. 

– Coraz mniej jest miejsca na Planecie, a coraz więcej śmieci. I dlatego Projektowi Warszawa zależy na popularyzacji idei ochrony środowiska naturalnego. Kluczowa jest zwłaszcza edukacja społeczeństwa –budowanie świadomości i wrażliwości na naturę, a takie akcje, jak „Czysty Bałtyk” w przystępny sposób popularyzują ideę dbania o nasze wspólne otoczenie. Jest dla mnie niezwykle ważne, żeby moje dzieci mogły w przyszłości cieszyć się życiem na czystej, nieskażonej Planecie powiedział Piotr Gacek.

Uczestniczymy w tej akcji przede wszystkim po to, żeby dać dobry przykład. Chcemy zachęcić do naśladowania i kształtowania dobrych nawyków. Także mój klub odpowiedzialnie angażuje się w inicjatywy proekologiczne w stolicy. Wiem, że niedługo realizowany będzie #ProjektCzystaWarszawa, w ramach którego włączymy się w akcję sprzątania świata. Na wiosnę planowany jest też #ProjektZielonaWarszawa, czyli akcja sadzenia drzew – dodał Piotr Nowakowski.  

W drugiej edycji organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska akcji wzięło udział ponad 1500 wolontariuszy, którzy znieśli z plaż i pasa przybrzeżnego między Gdańskiem i Puckiem ponad pół tony śmieci. Ale „Czysty Bałtyk” to przede wszystkim wydarzenie edukacyjne, które obok zbierania śmieci z wybrzeża naszego morza, ma na celu pozytywną zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Przez miasteczko edukacyjne przewinęło się kilka tysięcy osób, które aktywnie brały udział w konkursach, rozmowach z ekspertami w dziedzinie ochrony środowiska, warsztatach zero waste, czy spotkaniach z influencerami. 

W społeczeństwie nie ma nawyku sprzątania po sobie i to służby miejskie muszą nas wyręczać w utrzymywaniu czystości. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której plaże nie będą wymagały regularnego sprzątania przez służby, bo sami będziemy dbać o miejsce, w którym spędzamy czas wolny. Ważne, że po raz kolejny, wspólnie z wieloma wolontariuszami i ambasadorami zostawiliśmy dobry ślad, który na długo pozostanie w świadomości ludzi. Jestem przekonany, że wspólnie z Projektem Warszawa już niedługo zadbamy również o kształtowanie proekologicznych postaw w stolicy – powiedział prezes Stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.