Do Gdańska po czwarte miejsce i przedłużenie serii. Zapowiedź meczu z Treflem

Czas na ostatnią kolejkę rundy zasadniczej PlusLigi! W 30. serii ligowych zmagań Projekt Warszawa pojedzie walczyć o przedłużenie serii zwycięstw do Ergo Areny, gdzie zmierzy się z szóstym w tabeli Treflem Gdańsk. W przypadku Projektu w grę wchodzi także walka o czwarte miejsce w tabeli i rozpoczęcie ćwierćfinałowej rywalizacji w hali COS Torwar, ale aby tak się stało spełnić się musi kilka warunków, o których piszemy w tekście. Spotkanie Projekt Warszawa – Trefl Gdańsk odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia o godz. 18:00.

Z perspektywy kibiców i zawodników Projektu Warszawa w niedzielę czeka nas nie tylko starcie o przedłużenie serii wygranych (aktualnie warszawianie mają 13 zwycięstw z rzędu na koncie), ale także o to kto rozpocznie ćwierćfinałową rywalizację u siebie. Przypomnijmy zatem jak wygląda sytuacja w tabeli przed nadchodzącymi spotkaniami 30. kolejki – Projekt Warszawa na pewno zagra w ćwierćfinale PlusLigi z Grupa Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Do rozstrzygnięcia pozostało jedynie kto zajmie czwarte miejsce na koniec rundy zasadniczej, a co za tym idzie rozegra dwa pierwsze mecze tej rywalizacji u siebie.

W rozgrywkach PlusLigi 2022/23 o kolejności w tabeli, a zarazem o rozstawieniu w play-offach decydują w wymienionej dalej kolejności: 1) liczba zdobytych punktów; 2) liczba wygranych meczów; 3) stosunek wygranych do przegranych setów; 4) stosunek wygranych do przegranych tzw. małych punktów; 5) wyniki meczów między poszczególnymi zespołami. W przypadku Projektu i ZAKSY w ostatniej kolejce znaczenie będą miały tylko dwa pierwsze czynniki, bowiem obie ekipy mimo dwupunktowej różnicy w tabeli mają taki sam bilans wygranych i przegranych spotkań.

Jeśli kędzierzynianie wygrają w sobotę z Jastrzębskim Węglem za trzy albo dwa punkty (3:0, 3:1, 3:2) wówczas niezależnie od wyniku spotkania Projekt – Trefl sytuacja w tabeli się nie zmieni i obie drużyny spotkają się podczas dwóch pierwszych meczów w Kędzierzynie-Koźlu.

Jeśli kędzierzynianie przegrają w sobotę z Jastrzębskim Węglem i zdobędą tylko jeden punkt (2:3) wówczas Projekt musi wygrać 3:0 lub 3:1 w Gdańsku, aby wyprzedzić ZAKSĘ w tabeli – obie drużyny zrównają się wtedy punktami, ale Projekt będzie miał więcej zwycięstw na koncie i awansuje na czwarte miejsce.

W przypadku przegranej ZAKSY z Jastrzębskim Węglem wynikiem 1:3 lub 0:3, aby awansować na czwartą lokatę Projekt Warszawa będzie musiał wygrać dowolnym rezultatem z Treflem Gdańsk. Nawet w przypadku wygranej stołecznej drużyny po tie-breaku ZAKSA i Projekt zrównają się punktami, ale warszawski zespół wciąż zapisze na swoim koncie więcej wygranych spotkań.

Znając już przyszłość obu ekip przy poszczególnych rezultatach obu spotkań wróćmy już do samego meczu w Gdańsku, bowiem to tam Projekt będzie walczył o zwycięstwo. Na wygranej, nie tylko z powodu chęci przedłużenia serii i pełnionych aktualnie obowiązków w stolicy, szczególnie będzie zależało samemu trenerowi Piotrowi Grabanowi, który pochodzi z Gdańska i przez wiele lat pełnił funkcję asystenta w Treflu. To będzie pierwszy mecz w Trójmieście w nowej roli pierwszego szkoleniowca stołecznych. Czy powrót do swojego rodzinnego miasta okaże się szczęśliwy dla naszego trenera? Mamy taką nadzieję i z pewnością drużyna zrobi wszystko, aby pokazać się z jak najlepszej strony.

Warto również pamiętać, że przed kilkoma laty barwy “Gdańskich Lwów” reprezentowali również Artur Szalpuk, Piotr Nowakowski czy Mateusz Janikowski, a pierwsze siatkarskie szlify w juniorskich ekipach Trefla zbierał Dawid Pawlun, który występował m.in. w młodzieżowych zespołach prowadzonych przez swojego ojca – Edwarda. Wiele sukcesów w roli trenera przygotowania fizycznego w gdańskich barwach świętował również aktualnie członek naszego sztabu – Wojciech Sibiga. W drużynie Trefla wystąpią za to Patryk Niemiec i Janusz Gałązka, których doskonale znają kibice warszawskiej drużyny, a na ławce trenerskiej pojawi się Karol Rędzioch, który w 2019 roku przeniósł się z Gdańska do Warszawy, aby po trzech latach ponownie wrócić do klubu z Trójmiasta. Nie zabraknie zatem ciekawych starć i smaczków w niedzielnej rywalizacji obu zespołów PlusLigi w tej ostatniej już kolejce rundy zasadniczej.

Mecz Trefl Gdańsk – Projekt Warszawa odbędzie się 2 kwietnia (niedziela) o godz. 18:00 w Ergo Arenie. Transmisja spotkania w Polsacie Sport