Projekt Warszawa upamiętni Powstańców Warszawskich podczas PreZero Grand Prix PLS

Projekt Warszawa zagra w PreZero Grand Prix PLS ze specjalnymi opaskami upamiętniającymi Powstańców Warszawskich. Każdy z zawodników stołecznego zespołu będzie reprezentował wyjątkowego bohatera Powstania, a kibice będą mogli poznać bliżej jego postać korzystając z interaktywnych zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Łącznie stołeczni siatkarze upamiętnią dziewięciu Powstańców Warszawskich, którzy podzielili się swoimi wyjątkowymi historiami z Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej. Jednym z bohaterów upamiętnionych w ramach akcji jest m.in. Zdzisław “Rębacz” Rąbiński, łącznik w trakcie Powstania Warszawskiego oraz dziadek kapitana stołecznego zespołu – Andrzeja Wrony.

– Fundamentalne elementy tożsamości naszego miasta jakim niewątpliwie jest Powstanie Warszawskie są dla niezwykle ważne i cenne, a każda okazja jest dobra, aby dzielić się tą wiedzą z innymi. Postanowiliśmy skorzystać z bogatych zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego i podzielić się wiedzą z kibicami zgromadzonymi w Gdańsku oraz przed telewizorami – powiedział Piotr Gacek, wiceprezes Projektu Warszawa i dyrektor sportowy klubu.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni. Była to największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi, w trakcie której zginęło i ucierpiało wielu żołnierzy oraz cywilów.

Sprawdź z jakimi nazwiskami na opaskach zagrają zawodnicy Projektu i poznaj bliżej historię Bohaterów Powstania Warszawskiego:

Jakub Kowalczyk – Aleksandra “Oleńka” Sękowska

Maciej Stępień – Zygmunt “Wróbel” Siatkowski

Jan Firlej – Felicja “Lucy” Nahorska

Andrzej Wrona – Zdzisław “Rębacz” Rąbiński

Artur Szalpuk – Jerzy “Piorun” Abend

Igor Grobelny – Wacław “Leszczyc” Kłapa

Jędrzej Gruszczyński – Danuta “Żywia” Baczyńska

Damian Wojtaszek – Stanisław “Świst” Sieradzki

Karol Borkowski – Maria “Danka” Lipczewska