Polscy siatkarze wicemistrzami świata

Reprezentacja Polski siatkarzy zdobyła wicemistrzostwo świata! Biało-Czerwoni w finale ulegli reprezentacji Włoch 1:3. Brązowy medal wywalczyli Brazylijczycy.

Reprezentacja Polski do finału weszła po dramatycznym zwycięstwie 3:2 nad Brazylią, z kolei Włosi w półfinale pewnie pokonali Słowenię 3:0. Finałowe spotkanie w katowickim Spodku rozpoczęło się od zwycięstwa Biało-Czerwonych 25:22. Po długiej przewadze Włochów to Polacy przejęli inicjatywę i w końcówce byli górą.

W drugim secie lepiej od samego początku wyglądali Polacy, ale Włosi szybko dotrzymali tempa rozpędzającym się podopiecznym trenera Nikoli Grbicia. Gra była zacięta do stanu 20:20, ale wówczas swoją serię rozpoczęła reprezentacja Włoch, która wygrała 25:21.

Trzecia partia to ponowne prowadzenie Polaków, które szybko zniwelowali Włosi. Już w połowie trzeciego seta to Italia przejęła całkowita inicjatywę na boisku, a Włochy wygrały 25:18 i miały już wynik 2:1.

Czwarta partia to znów wyrównany początek i uciekający z wynikiem Włosi. Wypracowany na początku dystans zaprocentował w dalszej części spotkania, a podopieczni Ferdinando De Giorgiego rozkręcali się z każdą piłką. W końcu zepsuty serwis Polaków dał wynik 25:20 reprezentacji Włoch oraz wygraną w całym meczu 3:1.

To piąty medal mistrzostw świata dla reprezentacji Polski. Pierwszy złoty został zdobyty w 1974 roku w Meksyku, w 2006 roku srebro wywalczyła kadra Raula Lozano w Japonii, z kolei w latach 2014 i 2018 Polacy zdobywali złoto – najpierw pod wodzą Stephana Antigi, a na kolejnym turnieju z Vitalem Heynenem na czele.

Polska – Włochy 1:3 (25:22, 21:25, 18:25, 20:25)

Polska: Marcin Janusz, Bartosz Kurek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski – Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal.

Trener: Nikola Grbić.

Włochy: Alessandro Michieletto, Simone Giannelli, Gianluca Galassi, Daniele Lavia, Yuri Romanò, Simone Anzani – Fabio Balaso (libero) oraz Riccardo Sbertoli, Roberto Russo.

Trener: Ferdinando De Giorgi.

Sędziowie: Juraj Mokry (Słowacja), Vladimir Simonovic (Szwajcaria).