VERVA Warszawa ORLEN Paliwa zagra w Letnim Grand Prix PLS

Polska Liga Siatkówki wdraża zupełnie nowy pomysł. W ramach przygotowań do sezonu 2020/2021 drużyny PlusLigi, TAURON Ligi oraz TAURON 1. Ligi rywalizować będą na piasku. W lipcu i sierpniu rozegrane zostanie Letnie Grand Prix PLS.

Siatkarki i siatkarze najpierw zawitają do Krakowa (24-26 lipca, kompleks sportowy KS Wanda Kraków, ul. Bulwarowa 39), tydzień później natomiast rywalizować będą w stolicy (31 lipca – 2 sierpnia, Monta Beach Volley Club). Wielki finał rozegrany zostanie w Gdańsku (7–9 sierpnia, LOTOS Stadion Letni Gdańsk). Wszystkie mecze pokaże telewizja Polsat Sport.

Jak wyglądać będzie system męskich rozgrywek? Szesnaście drużyn z PlusLigi oraz TAURON 1. Ligi podzielono na 4 grupy. Każda z ekip zagra w jednym turnieju kwalifikacyjnym (czyli w praktyce zajmie to tylko dzień gry). Po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup zmierzą w turnieju finałowym (7–9 sierpnia).

Na boisko w barwach jednej drużyny wybiegnie 4 zawodników, cały skład liczyć będzie zaś od 4 do 8 graczy. Zasady gry będą identyczne jak w siatkówce halowej (halowe wymiary będzie miało także boisko). Jedyna różnica dotyczyć będzie ataku: wszyscy zawodnicy będą mogli atakować spod siatki.

– Jestem bardzo zadowolony, że to znowu w Polsce szuka się nowych rozwiązań i nowych sposobów promocji siatkówki – powiedział Andrea Anastasi, trener VERVY Warszawa ORLEN Paliwa. – Turnieje Letniego Grand Prix naturalnie wpisują się w nasze przygotowania, bo tak czy siak planowaliśmy treningi na piasku. Cieszę się więc, że będziemy mieć okazję pokazać siebie i naszych klubowych sponsorów już w lipcu. To świetny pomysł, szczególnie w roku, w którym pandemia brutalnie przerwała nam grę. Zamiast czekać do września, kibice zobaczą naszych graczy dwa miesiące wcześniej – dodał.

Terminarz Grand Prix PLS:

Kraków, 24–26 lipca:

24 lipca – rozgrywki kobiet

Runda 1., Grupa A (25 lipca, od godz. 9.30):
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
BBTS Bielsko-Biała
GKS Katowice
Asseco Resovia Rzeszów

Runda 1., Grupa D (26 lipca, od godz. 9.30):
Jastrzębski Węgiel
Stal Nysa
Aluron Virtu CMC Zawiercie
MKS Będzin

Warszawa (31 lipca – 2 sierpnia):

31 lipca – rozgrywki kobiet

Runda 1., Grupa B (1 sierpnia, od godz. 9.30):
VERVA Warszawa ORLEN Paliwa
BKS Visła Bydgoszcz
Trefl Gdańsk
Cuprum Lubin

Runda 1., Grupa C (2 sierpnia, od godz. 9.30):
PGE Skra Bełchatów
APP KRISPOL Września
Indykpol AZS Olsztyn
Ślepsk Malow Suwałki

Gdańsk (7-9 sierpnia): runda finałowa